SOCIAL MEDIA

Love List

25 Mayıs 2015 Pazartesi

Part 15: Begonya…

begonya ile ilgili görsel sonucu

Mayıs ayının renkli ve narin çiçeği begonya, bahar mevsiminin en çok yetiştirilen çiçekleri arasında. Begonya, sıcak iklim bitkisi olduğu için birbirinden canlı renkleri ar. Bu tütün en ünlüleri ise Şeker Begonya olarak da tanınan, yaprak güzeli katmerli begonyalar ve sadece begonya olarak bilinen tekkat çiçek açan begonyalar.
Begonya türlerinin en önemli özelliği isimlerinden dolayı hemen tanınmaları.
Begonyalar arasında en çabuk büyüyüp yayılanı yaprak güzeli begonya. Katmerli begonyanın ise 35-40 cm arasındaki boyu ve uzun süre dökülmeyen katmerli çiçekleri bulunuyor. Tekkat çiçek açan begonya, daha çok pencereden sarkıtılarak, dekorasyon amaçlı kullanılıyor. Begonyalar ilkbaharda açmaya başlıyor ve kışa gelinceye kadar çiçeklerini koruyor.
Begonyaların temel ihtiyaçları
Salonları, pencere önlerini süsleyen begonya türlerinin tamamını ortak ihtiyaçları var. Begonyalar genellikle yarı gölge, yarı doğrudan güneş ışığı almayan ama aydınlık yerleri seviyor. Ancak soğuk rüzgârlar olanları olumsuz etkiliyor. Bu nedenle havalandırma yapılırken muhakkak rüzgâr esmeyen bir noktada bulundurmak gerekiyor. Çünkü yapı olarak her ne kadar gölgeyi tercih etseler de ılık bir ortam onları dinç tutuyor.
Begonyalar suyu çok sever. Özellikle çiçek türleri, çiçek açtıklarında bol bol sulamak ve yapraklarına düzenli olarak su püskürtmek gerekir. Su, begonyaları sağlıklı bir şekilde yetişmesi ve çiçeklerin dirileşmesi için oldukça önemli.
Eğer bu bitki türünden evinizden ya da bahçenizde yetiştirmek istiyorsanız, bahar aylarının başlangıcında begonyayı çiçekçilerden fide olarak temin edebilirsiniz. Yetişkin bir begonyayı ise bahar sonunda alıp ekmelisiniz.

Begonya bakımı
Begonyanızı yumuşak bir fırçayla temizleyin. Periyodik olarak begonyaların saksı değişimi her 2-3 yılda bir mart-nisan aylarında yapılır ve mayıs-eylül ayları arası iki haftada bir kez gübrelenmeleri gerekir. Bu zamanlarda size bazı işaretler yardımcı olur. Eğer begonyanızı kökleri saksı dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa, saksının değişme zamanı gelmiş demektir. Begonyaya zarar verebilecek zararlılar, kırmızı örümcekler, yaprak bitleri ve unlu bitlerdir.

Begonya türlerinin hemen hepsi genellikle ‘’maviküf’’ hastalığına karşı dayanaksızdır. Bitkilerde fazla yaprak dökülmesi görüldüğünde nispeten daha aydınlık bir yere aktarılmalı, ancak direkt güneşe karşı bırakılmalıdır. Fazla sıcak ve kurak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir.

1 yorum :

  1. Hiç begonyam olmadı. Daha doğrusu maydanozum dahi olmadı ama olursa bakımının nasıl olduğunu öğrenmiş oldum :D

    YanıtlaSil